Lęki nocne u dzieci – jak rodzice i opiekunowie mogą pomóc

1 min read

lęki nocne u dzieci

Lęki nocne to rzadka forma zaburzeń snu, często mylona z koszmarami. Dzieci, które cierpią na lęki nocne, nagle się obudzą, będą krzyczeć i wykazywać oznaki strachu. Nie są świadomi swojego otoczenia i zazwyczaj będą niepocieszeni przez cały czas trwania epizodu.

Lęki nocne są częstsze u dzieci niż u dorosłych. Pojawiają się pod koniec cyklu snu i mają tendencję do występowania podczas snu REM, dlatego często są mylone z koszmarami. Epizody mogą trwać od 20 minut do godziny i pojawiać się mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Co powoduje nocne lęki u dzieci?

Lęki nocne to epizody intensywnego przerażenia, które pojawiają się podczas snu. Nie są to koszmary i pojawiają się w ciągu pierwszych kilku godzin snu.

Najczęstsze wyzwalacze lęków nocnych to:

  • Brak snu lub za dużo snu
  • Stresujące wydarzenia, takie jak śmierć w rodzinie, rozwód lub utrata pracy
  • Traumatyczne wydarzenie, takie jak wypadek samochodowy lub napaść

Jak zapobiegać lub zmniejszać częstotliwość nocnych terrorów?

Lęki nocne to rodzaj zaburzeń snu, które zwykle zdarzają się dzieciom. Mogą być spowodowane stresem, lękiem lub innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Koszmary senne różnią się od lęków nocnych, ponieważ pojawiają się w fazie snu.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie częstotliwości nocnego terroru jest upewnienie się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo snu w ciągu dnia i nocy.

Ważne jest również, aby pokazać dziecku, że jesteś przy nim, gdy doświadcza koszmaru i upewnić się, że wie, że to tylko sen.

Jak rodzice i opiekunowie mogą pomóc dziecku w nocnym terrorze

Lęki nocne to rodzaj zaburzeń snu, które mogą być dość przerażające dla osoby na nie cierpiącej. Może to być również trudne dla rodziców lub opiekunów.

Pierwszym krokiem w pomocy dziecku z lękami nocnymi jest uspokojenie go i sprawienie, by czuło się bezpiecznie. Można to zrobić, rozmawiając z dzieckiem i mówiąc mu, że jest bezpieczne, a koszmar wkrótce zniknie. Rodzice powinni również starać się trzymać dziecko w swoim pokoju, aby nie budziło innych członków rodziny, którzy mogą spać w pobliżu.

Koszmary nocne mogą być bardzo przerażające zarówno dla rodziców, opiekunów, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że to tylko zaburzenie snu, a nie coś poważniejszego, jak bezsenność czy depresja.

Leczenie wyzwalaczy i objawów nocnych lęków u dzieci

Leczenie lęków nocnych jest inne dla każdego dziecka i nie ma jednego konkretnego sposobu, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.

Istnieje wiele sposobów na powstrzymanie nocnych lęków. Jednym ze sposobów jest terapia behawioralna, stanowiąca rodzaj leczenia, który pomaga ludziom zarządzać ich zachowaniami i uczuciami, zmieniając je stopniowo w czasie. Jest stosowany w przypadku innych zaburzeń, takich jak lęk, depresja, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i zespół stresu pourazowego.

Innym sposobem jest stosowanie leków, takich jak benzodiazepiny, które pomagają w stanach lękowych i zaburzeniach snu. Leczenie dzieci z lękami nocnymi zwykle obejmuje terapię poznawczo-behawioralną (CBT) i leki, które pomagają im lepiej spać w nocy.