dziecko nie chce pic
Jedzenie

Dziecko nie chce pić

Twój maluszek niezbyt ochoczo pije wodę? Niemowlę, które jest karmione mlekiem, często niechętnie podchodzi do picia innych płynów. To z kolei stanowi zmartwienie jego rodziców. Szczególnie w okresie letnim podczas upałów, kiedy to nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Dowiedz się, jak zachęcić malucha do picia wody oraz ile wody powinno pić niemowlę, a ile dziecko. Przeczytaj także, jaką wodę najlepiej wybierać dla swojej pociechy.

Dziecko nie chce pić wody – jak je zachęcić? 

Zastanawiasz się, w jaki sposób zachęcić swoje dziecko do picia wody? Otóż warto:

  • zapewnić malcowi stały dostęp do wody. Najlepiej, aby ciągle była w zasięgu wzroku. Już niemowlęta warto zapoznawać z wodą, a także uczyć je sięgania po nią do picia, za każdym razem, gdy będą spragnione. Z kolei starszaki powinny mieć swobodną możliwość sięgnięcia po butelkę tudzież kubek z wodą 
  • proponować i podawać wodę w różnego rodzaju kubkach/naczyniach, które polecają specjaliści. Do wyboru masz m.in. kubki, butelki o wielu kształtach, bidony, a nawet finezyjnie wykonane słomki
  • poprzez wspólną zabawę edukować malca, że woda odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu
  • dawać dobry przykład dzieciom. W końcu to od nas dorosłych czerpią wzorce. Jeśli my sięgamy chętnie po wodę, malec także będzie naśladował tenże zdrowy nawyk
  • chwalić dziecko za każdym razem, kiedy prosi albo napije się wody. Dzięki temu będzie mu się to kojarzyło pozytywnie i chętniej powtórzy czynność
  • nie podawać malcom słodzonych napoi czy wody smakowej. Zdecydowanie zdrowszą opcją jest podanie dziecku zwykłej wody np. z plasterkiem cytryny, mandarynki bądź pomarańczy.

Ile wody powinien pić niemowlak?

Wg zaleceń niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny być karmione tylko mlekiem (z piersi matki bądź, gdy nie ma takiej możliwości – modyfikowanym). Warto dodać, że nawet latem podczas upałów nie ma konieczności dodatkowego dopajania maluchów wodą.

Co więcej, podawanie wody malcom karmionym piersią może wpływać negatywnie na laktację matki. Dlaczego? Otóż niemowlę może mniej chętniej sięgać po pierś, co spowoduje mniejszą produkcję mleka.

Z kolei dzieciom, które piją mleko modyfikowane, można podawać dodatkowo wodę w trakcie dużych upałów bądź gdy zmagają się z naprawdę wysoką gorączką.

Zapotrzebowanie maluchów do 6. miesiąca życia na wodę to mniej więcej 100-150 ml na 1 kg ich masy ciała. Taka ilość wody jest dostarczana do ich organizmu razem z mlekiem.

Jeżeli natomiast chodzi o podawanie oddzielnie, samej wody do picia, należy to robić od ok. 6. miesiąca życia, czyli od momentu, w którym zaczynamy malcom rozszerzać dietę. Najpierw powinny być to niewielkie ilości, gdyż do roku podstawą żywienia niemowląt powinno być mleko, a także warzywa, owoce, czyli produkty wyróżniające się znaczną zawartością wody. Dzieci od 6. miesiąca do ukończenia 1. roku życia powinny dziennie spożywać ok. 800-1000 ml wody.

Ile wody powinno pić dziecko?

To, jaką ilość wody każdego dnia powinno wypijać dziecko, zależy tak naprawdę od kilku czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić: wiek, wagę, temperaturę najbliższego otoczenia oraz stan fizjologiczny malca.

Maluchy między 1. a 3. rokiem życia codzienne powinny przyjąć mniej więcej 100-150 ml na 1 kg masy swojego ciała. Średnia suma wyniesie ok. 1300 ml. Warto zaznaczyć, że wynik ten nie musi zawierać jedynie wody. Mogą się na niego składać: zwykła woda do picia, mleko, sok z warzyw, zupy. Czyli także posiłki, które mają w swoim składzie znaczną zawartość wody. 

Pamiętaj jednak, że zapotrzebowania dziecka na wodę jest aż 4-krotnie wyższe w porównaniu do osoby dorosłej.

Jaką wodę podawać dziecku?  

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj wody podawać dzieciom to wiedz, że maluchom do 1. roku życia najlepiej proponować wodą źródlaną tudzież niskosodową czy niskozmineralizowaną. Dla pociech, które ukończyły 12 miesięcy, najlepsza będzie średnio- bądź niskozmineralizowana. Jest optymalna dla młodego organizmu oraz nie zaburza pracy nerek małego człowieka.

Należy dodać, że dzieci mogą pić także wodą z kranu. Pod warunkiem, że jest prawidłowo uzdatniana, jak i spełnienia niezbędne wymagania sanitarne. Woda-kranówka posiada dużo więcej składników mineralnych w porównaniu z wodą źródlaną. Decydując się na jej podanie, warto wcześniej ją przegotować, by wyeliminować zanieczyszczenia mikrobiologiczne. A zanim nabierzesz ją do picia – spuść niewielką ilość tuż po odkręceniu kranu.

Sprawdź inne teksty na temat żywienia dziecka!

Kiedy dziecko nie chce jeść – co zrobić?

Od kiedy pomidor dla niemowlaka?

Co może jeść roczne dziecko?

Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha.