obgryzanie paznokci u dzieci
Zdrowie

Psychologiczne aspekty obgryzania paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci to powszechny nawyk niektórych osób. Może to być sposób na złagodzenie stresu i niepokoju, ale może być również związane z innymi czynnikami, takimi jak historia rodzinna, osobiste nawyki i geny.

Co to jest obgryzanie paznokci i co je powoduje?

Obgryzanie paznokci jest uważane za rodzaj nawyku ustnego. Dzieje się tak, gdy ktoś obgryza paznokcie lub gryzie wargi, lub język z tych samych powodów, dla których ludzie obgryzają paznokcie. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, może prowadzić do problemów, takich jak infekcja lub obrażenia, jeśli nie zostanie odpowiednio zadbane.

—Zobacz również: Co to jest ciemieniucha i jakie są jej opcje leczenia?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn obgryzania paznokci, w tym:

  • Historia rodziny: Jeśli są inni członkowie rodziny, którzy również mają ten nawyk, istnieje większa szansa, że rozwiniesz ten sam nawyk.
  • Osobiste nawyki: niektóre nawyki, takie jak palenie, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju

Przyczyny obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci to powszechny nawyk u dzieci. Dzieje się tak, ponieważ zapewnia łatwe ujście nerwowej energii dziecka.

Zaburzenie psychosomatyczne to choroba spowodowana stanem psychicznym lub emocjonalnym osoby, której objawy nie są związane z żadnym problemem fizycznym. Może to być spowodowane nieświadomym mechanizmem obronnym, na przykład gdy osoba czuje się winna z powodu czegoś, a jej ciało reaguje fizycznymi objawami, aby odwrócić uwagę od poczucia winy.

—Przeczytaj także: Lęki nocne u dzieci – jak rodzice i opiekunowie mogą pomóc

Ważne jest, aby znać powody obgryzania paznokci. Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że nie jest to choroba. To po prostu zły nawyk, który ludzie rozwinęli z biegiem czasu. Nawyk ten można wspomóc, stosując leczenie behawioralne dzieci i leki na zaburzenia psychosomatyczne.

Leczenie obgryzaczy paznokci

Obgryzanie paznokci i inne nawyki związane z jamą ustną są uważane za zachowanie, którym należy się zająć we wczesnych stadiach dzieciństwa. Jeśli nałóg nie zostanie wyleczony do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Konsekwencje obgryzania paznokci:

  • Zęby mogą stać się krzywe lub nierówne w wyniku ścierania ich szkliwa spowodowanego obgryzaniem paznokci.
  • U dzieci może rozwinąć się chroniczny nieświeży oddech z powodu bakterii w jamie ustnej.
  • Paznokcie mogą wrastać, co może prowadzić do infekcji lub trwałego uszkodzenia paznokci.
  • Istnieje zwiększone ryzyko, że dzieci, które obgryzają paznokcie, rozwijają zaburzenia lękowe, depresję i niską samoocenę w miarę starzenia się, ponieważ wyrobią w sobie nawyk, którego nie mogą przestać

Obgryzanie paznokci jest powszechnym nawykiem u dzieci. Może to być odpowiedź na stres lub mechanizm radzenia sobie z lękiem. Techniki terapii behawioralnej obejmują:

  • Przekierowanie uwagi dziecka na inną czynność
  • Dawanie dziecku alternatywnego przedmiotu do gryzienia
  • Nauczenie dziecka, że obgryzanie paznokci jest zabronione w jego domu lub szkole
Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha.