dziecko uczy sie raczkowac
Rozwój i nauka

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Zastanawiasz się, kiedy Twój maluch powinien zacząć raczkować? Każde dziecko osiąga kolejne umiejętności i kamienie milowe w swoim własnym tempie. Jedne maluszki robią to szybciej, inne nieco później. Zdarza się, że część niemowląt omija etap raczkowania, od razu przechodząc do pozycji stojącej, trzymając się mebli bądź ściany. Dowiedz się, czym jest pełzanie, raczkowanie i czworakowanie.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować? 

Według ustaleń WHO niemowlęta w wieku od 5,5 – 13. miesiąca życia zdobywają umiejętność czworakowania oraz raczkowania. Warto zaznaczyć, że mniej więcej 10% zdrowych maluchów w ogóle nie podejmuje prób przemieszczenia się w ten sposób. Z kolei u dzieci, które czworakują najczęściej jednocześnie opanowują inne umiejętności ruchowe.

Za wczesne bądź nieco późniejsze rozpoczęcie przez niemowlęta raczkowania tudzież czworakowania nie wiąże się dla nich z żadnym niebezpieczeństwem. Inaczej ma się sytuacja ze zbyt wczesną, wymuszoną umiejętnością chodzenia oraz stania.

—Przeczytaj także: Kiedy dziecko siada

Nauka raczkowania i czworakowania poprzedzona jest pewnymi przygotowaniami, w tym opanowaniem utrzymania symetrii ciała, siadaniem, pełzaniem czy kręceniem się dookoła własnej osi. Te wszystkie etapy przygotowują ciało maluszka na podniesienie się z podłoża oraz pracy naprzeciw sile grawitacji. Przyczyniają się w szczególności do wzmocnienia mięśni brzucha, rąk, nóg oraz grzbietu.

Pełzanie – co jest?

Pełzanie maluszków jest jednym z etapów w ich rozwoju ruchowym. Na czym dokładnie polega? Otóż niemowlak przemieszcza się w przód poprzez naprzemienną aktywność rąk oraz nóg. Może się zdarzyć, że Twoja pociecha podczas pełzania będzie wykonywać symetryczne ruchy podciągania się na małych rączkach, przy jednoczesnym, ale niewielkim zaangażowaniu do pracy swoich nóżek. Maluchy zaczynają pełzać zazwyczaj w okolicach 7. miesiąca życia.

Raczkowanie – co to jest?

Raczkowanie określane jest jako wstępny etap do czworakowania. Dziecko ustawia się w pozycji czworaczej, jednakże naprzemienna praca kończyn dolnych oraz górnych odbywa się do tyłu. Maluchowi najzwyczajniej w świecie dużo łatwiej w ten sposób przenosić ciężar ciała oraz odpychać się przy pomocy rączek aniżeli wychylić się do przodu w niezbyt stabilnej pozycji, która dodatkowo chwieje jego równowagę. Od kiedy dziecko opanuje raczkowanie, najczęściej w niedługim czasie opanowuje umiejętność poruszania się do przodu.

Czworakowanie – co to jest?

Pozycją wyjściową, a zarazem prawidłową jest tu położenie czworacze. Polega ono na klęku podpartym zarówno na kolanach, jak i dłoniach. Główka malucha z kolei ułożona jest w linii środkowej ciała, będąc jednocześnie przedłużeniem kręgosłupa. Wzrok niemowlaka jest zaś skierowany przed siebie.
Ważne, aby głowa nie odchyla się zbyt mocno w tył. Powinna być położona w swobodnej pozycji umożliwiającej poruszanie się w każdą stronę. Barki muszą znajdować się dość nisko, łopatki wyróżniać się całkowitą mobilnością. Rączki niemowlaka są delikatnie zgięte w łokciach oraz podparte na otwartej dłoni maluszka.

Raczkowanie, a czworakowanie – różnice

Na początku u niemowlęcia nabywającego te umiejętności może wystąpić dość pogłębiona lordoza lędźwiowa. Jednakże podczas częstych treningów tejże pozycji, jego mięśnie brzucha poprawiają napięcie i maluch jest w stanie zachować równowagę między mięśniami pleców a brzuszkiem. Kolanka dziecka oparte o podłogę, znajdują się tuż pod stawami biodrowymi, które są ułożone tak, że tworzą kąt prosty. Stopy z kolei mają neutralne położenie i nie służą odpychaniu się przez niemowlę.

—Zobacz również: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwszym z etapów czworakowania jest opanowanie prawidłowej pozycji. Następnie maluch zaczyna odrywać rękę oraz nogę, by przenieść ciężar swojego ciała w przód. Bardzo często poprzedzone jest to tzw. pompowaniem pupy. Malec unosi ją i opuszcza w bardzo szybkim tempie w dół. Najpierw jego ruchy kończyn nie są w ogóle skoordynowane. Pojawia się asymetryczne czworakowanie oraz raczkowanie. Jednakże z biegiem czasu maluch uczy się wykonywać ruchy naprzemiennie. Robi to coraz płynniej i dużo sprawniej oraz szybciej zmienia swoje położenie.

Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha. Po więcej parentingowych tipów napisz na [email protected]