dziecko nie chce spac
Rozwój i nauka

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Twój maluch skończył już 12 miesięcy i pragniesz, aby spał samodzielnie w swoim łóżeczku? A może już od dłuższego czasu spał sam i nagle przestał? Zastanawiasz się, jak przywrócić poprzednią kolej rzeczy? Maluszki najbezpieczniej czują się przy rodzicach. Ponadto, jeśli są karmione piersią mamom wygodniej spać z roczniakiem, gdyż nie muszą wstawać i wyjmować pociech na każde karmienie. Jeśli jednak uważasz, że to odpowiedni moment na naukę samodzielnego zasypiania i spania w łóżeczku, przeczytaj, jak tego nauczyć maluszka.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? 

Jeśli Twój roczny maluch nie chce spać sam w łóżeczku, choć wcześniej nie dochodziło do podobnych problemów, to na pewno poszukujesz przyczyn takiej sytuacji. Twoje dziecko może właśnie ząbkować i dlatego jest bardzo marudne przy usypianiu. Jego łóżeczko mogło stać się niewygodne bądź coś je w nim wystraszyło. Gdy uda Ci się ustalić, co spowodowało taki obrót spraw, dużo łatwiej poradzisz sobie z ponownym samodzielnym zasypianiem dziecka.

—Zobacz także: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch nie chce spać sam, ponieważ jest w okresie buntu. Doskonale rozumie, że spanie z mamą czy obojgiem rodziców jest niezwykle przyjemne i chce np. powrócić do czasów niemowlęcych, gdy spało razem z Wami. W takim przypadku bardzo istotna jest konsekwencja i jednocześnie zapewnienie malcowi bezpieczeństwa. Twoje dziecko musi być w pełni świadome, że może przyjść do Ciebie zawsze, o każdej porze w nocy, jeśli obudzi się i będzie wystraszone. Jednakże powinien także rozumieć, że nie oznacza to powrotu do dawnych zwyczajów i spania z rodzicami. Każdorazowo, gdy taka sytuacja będzie mieć miejsce, musisz odprowadzać malucha z powrotem do łóżeczka. Jednocześnie czekając, aż zaśnie i wtedy wracając do swojego łóżka.

Jak nauczyć dziecko spać samemu? 

Usypianie jest najczęściej jednym z najprzyjemniejszych dla malucha rytuałów. Z biegiem czasu nadchodzi chwila, kiedy dziecko zasypia samo, bez konieczności obecności jednego z rodziców. Jak postępować, aby Twoja pociecha nauczyła się spać samodzielnie?

—Przeczytaj również: Jak nauczyć mówić dziecko R?

Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim gotowość dziecka. Jeśli tak nie będzie, to zmuszanie do zasypia bez mamy i taty nie sprawdzi się. Wręcz przeciwnie – malec może stać się zestresowany oraz czuć się samotny, odrzucony.

Doskonałym sposobem, aby roczniak nauczył się sam zasypiać w swoim łóżeczku, jest stałe znajdowanie się pobliżu, jednakże najlepiej bez reagowania na jakiekolwiek próby opóźnienia momentu pójścia spać. Po upływie pewnego czasu możesz ograniczyć się do pozostawiania otwartych drzwi w pokoju malca oraz obserwowania niezauważalnie z daleka, jak zasypia. Maluch z czasem oswaja się i usypia bez marudzenia, po daniu wyłącznie buziaka na dobranoc i oddaleniu się rodzica.

Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha.