siedzace dziecko
Rozwój

Kiedy dziecko siada?

Nabywanie nowych umiejętności przez dziecko spotyka się z ogromnym entuzjazmem i radością rodziców. Bez wątpienia jednym z ważniejszych etapów milowych jest opanowanie przez malucha samodzielnego siedzenia. To bardzo istotna zdolność, mająca duży wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój. Kiedy niemowlę powinno zacząć siadać? Co powinno wzbudzić niepokój?

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Niemowlęta zazwyczaj między 8. a 9. miesiącem życia opanowują umiejętność siedzenia bez podparcia. Oczywiście są maluchy, które ten etap osiągają już, mając zaledwie 6 miesięcy oraz dzieci, które same siedzą w wieku 11 miesięcy. Jednak wszystkie z nich mieszczą się w szeroko przyjętych normach rozwojowych dla tego etapu milowego.

Zanim nasze maluszki zaczną siadać, muszą najpierw nauczyć się kilku innych, niezbędnych umiejętności, m.in. unoszenia główki do góry z pozycji leżącej, przewracania się z brzuszka na plecy oraz pełzania. Wszystko to zajmuje nieco czasu. Nie powinniśmy pośpieszać rozwoju naszych dzieci, każde z nich podąża własnym tempem nauki.

Siadanie, a siedzenie – różnice

Wbrew pozorom różnice pomiędzy samodzielnym siedzeniem a siadaniem są dość znaczne. Pierwsza z tych umiejętności pojawia się dużo szybciej niż druga. Nazywa się je biernym sadzaniem dziecka przez rodzica. Maluch zostaje zazwyczaj otoczony poduszkami, które ułatwiają mu zachowanie pozycji siedzącej i chronią przed upadkiem. Przy tym możemy zauważyć, że plecki dziecka są zaokrąglone, a malec pochyla się do przodu próbując utrzymać pozycję.

Z kolei samodzielne siadanie ma miejsce, gdy maluch sam, bez ingerencji rodziców, potrafi przyjąć pozycję siedzącą, poprzez uniesienie się i doskonałe operowanie ciałem. Niemowlę, które nauczyło się siadać, ma proste plecki oraz świetnie sobie radzi z grawitacją.

Nie warto przyspieszać tego etapu. Maluch musi sam wystarczająco rozwinąć siłę mięśniową i fizyczną, by dojść do umiejętności samodzielnego siadania.

Co zrobić kiedy dziecko samo nie siedzi?

Jeżeli nasz maluch nie siedzi, to najprawdopodobniej nie jest jeszcze na to gotowy. Samodzielnie siadanie to bardzo skomplikowany proces, który wymaga osiągnięcia kilku innych ważnych etapów, wspomnianych wcześniej. 

Jeżeli dziecko nie siada, ale udaje mu się przyjąć pozycję czworaczą lub aktywną boczną to znak, że niebawem usiądzie samodzielnie.

Może się zdarzyć, że nabycie umiejętności siadanie nieco się opóźnia, ponieważ:

  • Dziecko urodziło się jako wcześniak, i z tego względu potrzebuje nieco więcej czasu na naukę siadania
  • Mama malucha w tracie ciąży przebyła choroby, które opóźniają rozwój fizyczny niemowlęcia
  • Maluch zmagania się z chorobami neurologicznymi bądź mającymi uwarunkowanie genetyczne. 

Wyżej wspomniane zaburzenia mogą być trwałe lub przemijające. Wykrycie ich wcześnie daje możliwość włączenia skutecznego leczenia tudzież rehabilitacji. Każdą wątpliwość co do prawidłowego rozwoju dziecka warto skonsultować ze specjalistą.

Czym jest siad W niemowlaka? 

Siadem W określa się pozycję, w której maluch siedzi z nóżkami ułożonymi w literę W. Tworzą ją ugięte kolana, z jednoczesnym ustawieniem stawów biodrowych do wewnątrz.

Jeśli niemowlę siada w ten sposób sporadycznie, tylko przez krótką chwilę, by następnie zmienić pozycję siedzenia na inną – nie mamy się czym martwić. Natomiast, gdy siedzi tak często, przez długi okres czasu powinniśmy od razu reagować. Dlaczego? Siad w literę W naraża malca na problemy z kręgosłupem, nieprawidłowe kształtowanie stawów oraz złą pracę mięśni kończyn dolnych. Dzieci wybierają ten sposób, ponieważ dużo łatwiej i przy tym bez żadnego wysiłku, mogą utrzymać równowagę w trakcie zabaw.

Siadanie niemowlaka – kiedy należy się niepokoić?

Osiąganie kolejnych kamieni milowych przez malucha przebiega w jego indywidualnym tempie. Nie można konkretnie wskazać miesiąca, w którym dziecko ma siedzieć, a kiedy zacznie samodzielnie siadać. Istnieją natomiast alarmujące sygnały, jakie powinny wzbudzić większą czujność u rodziców. Należą do nich m.in.:

  • Nieutrzymywanie przez malucha pozycji siedzącej bez podparcia w wieku 6 miesięcy
  • Zauważalne obniżone bądź wzmożone napięcie mięśniowe
  • Utracenie nabytych umiejętności. Mowa o sytuacji, kiedy dziecko raczkuje i siada, a nagle z nieznanych przyczyn przestaje to robić. 

Nie zawsze są to niepokojące objawy, świadczące o nieprawidłowościach w rozwoju malucha, ale warto skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Sprawdź: Ile kosztuje in vitro?