Drugi rok życia dziecka to niesamowicie intensywny czas. Maluch bacznie przygląda się i poznaje otoczenie oraz świat, zdobywa nowe umiejętności, które chętnie wykorzystuje w codziennych zabawach. Uczy się także jeszcze większej samodzielności. To okres, w którym rodzice powinni być konsekwentni w swoich działaniach oraz wykazywać się nie lada cierpliwością, by zachowanie dwulatka nie wyprowadziło ich z równowagi.
Dwuletnie dziecko potrafi:
- chodzić samodzielnie, w tym także tyłem,
- schylić się, aby podnieść przedmiot z podłogi,
- biegać i skakać,
- stawać na paluszkach,
- siadać na krześle i z niego schodzić,
- wchodzić po schodach z pomocą rodzica bądź podtrzymując się ściany/poręczy,
- otworzyć drzwi,
- rysować kreski i kropki,
- układać rzeczy w szeregu, jak i odkładać je na miejsce,
- dopasować kształty jak koło, trójkąt czy kwadrat, do odpowiednich otworów np. w sorterze,
- pić samodzielnie z kubka,
- jeść łyżką,
- wykonać proste polecenia,
- rozpoznać przedmioty codziennego użytku,
- połączyć 2-3 wyrazy i złożyć z nich krótkie zdanie,
- naśladować takie czynności jak karmienie i kołysanie misia bądź lalki,
- witać się poprzez podawanie ręki.
Co potrafi trzylatek? ←←← Sprawdź!
Rozwój fizyczny dziecka 24-miesięcznego
Dwuletni maluch intensywnie rozwija swoją motorykę. Potrafi samodzielnie chodzić, szybko biegać, podskakiwać i całkiem sprawnie się wspinać. Umie wchodzić i schodzić po schodach, dostawiając jedną nogę do drugiej. Mimo iż podczas biegania patrzy w dół, to doskonale panuje nad utrzymaniem swojej równowagi. Patrzenie pod nogi umożliwia mu omijanie wszelkich przeszkód, jakie staną mu na drodze.
24-miesięczne dziecko osiąga znaczne sukcesy we wspinaczce. Uwielbia wchodzenie i wychodzenie z łóżeczka przez wyjęte szczebelki. Przy tym posiada niewyczerpane pokłady energii, ciężko mu wysiedzieć w jednym miejscu bez ruchu. Dzięki wzmocnieniu mięśni i lepszej koordynacji potrafi świetnie kopać większą piłkę, a nawet próbuje jazdy na rowerze z trzema kółkami.
Doskonała sprawność rąk pozwala na różnorakie operowanie przedmiotami. Nasz dwulatek potrafi łapać i rzucać, nie tylko piłką, ale wszystkim, co znajdzie się w jego rękach. Uwielbia gnieść różne rzeczy oraz rwać i drzeć kartki papieru. Rysowanie sprawia mu ogromną przyjemność. Robi to z ogromnym zacięciem. Próbuje odkręcać zakrętki i butelki. Fantastycznie bawi się drewnianymi klockami, potrafi ułożyć z nich niewysoką wieżę.
Rozwój psychiczny dwuletniego dziecka
W drugim roku życia nasz maluch zaczyna i uczy się coraz więcej mówić. Rozwój jego mowy jest dość systematyczny. Pierwsze słowa są dość łatwe i krótkie. Następnie dołączają do nich nowe i trudniejsze. Każdy z poznanych wyrazów zapamiętuje, a następnie łączy je krótkie zdania. Potrafi w jasny sposób wyrazić swoje emocje oraz uczucia. Umie także określić swoje potrzeby.
Dwulatek doskonale słyszy i zaczyna rozumieć nasze rozmowy. Orientuje się co dzieje się wokół. Warto uważać na to, co przy nim mówimy. Mimo iż wydaje nam się, że nasze dziecko nie uczestniczy bezpośrednio w rozmowie i raczej nie słyszy naszych słów, to wyciąga z tego wnioski. Pojmuje także, że na powitanie należy podać rękę, co też naśladuje w zabawie z lalkami lub misiami.
Jeżeli poprosimy nasze dwuletnie dziecko o wykonanie prostego polecenia – doskonale z nim sobie poradzi. Zna przedmioty codziennego użytku w domu. Bez problemu przyniesie nam kubek z kuchni bądź pilot z pokoju dziennego. Potrafi rozróżnić zabawki. Wie doskonale, które krzesełko należy do niego. Ponadto świetnie radzi sobie z komunikacją. W jasny sposób umie przekazać, jakie uczucia aktualnie mu towarzyszą oraz jakie ma potrzeby.
Sprawdź inne teksty z tematyki umiejętności dziecka: