Będąc rodzicem, z niecierpliwością oczekujemy pierwszego uśmiechu u naszego maluszka. Kiedy powinniśmy się go spodziewać? Otóż na żywo dostrzegamy go już na twarzy, noworodka kilka godzin po narodzinach. Najpierw jest to całkowicie nieświadomy grymas. Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, wcale nie jest taka oczywista. Choć można zaobserwować grymas przypominający uśmiech nawet na twarzy noworodka, w pierwszych tygodniach życia dziecko nie uśmiecha się świadomie. Pierwsze prawdziwe uśmiechy pojawią się dopiero po upływie około miesiąca od narodzin.. Z kolei ten całkiem świadomy uśmiech pojawia się kilka tygodni później. Kiedy dokładnie? Co warto wiedzieć na temat tej pięknej formy komunikacji między maluchami a dorosłymi?
Kiedy pojawia się pierwszy nieświadomy uśmiech dziecka?
Maluszki potrafią uśmiechać się już w okresie życia płodowego. Zdarza się, że podczas badań USG możemy dostrzec na zdjęciach ten grymas na ich twarzy. Warto zaznaczyć, że jest to całkowicie nieświadome z ich strony. Mimika oraz gesty takich maluchów są niezamierzone. Nie jest to także żadna reakcja na bodźce z zewnątrz. Nasza pociecha podczas poruszania kończynami i ustami dopiero pomału uczy się świadomej kontroli nad swoim ciałem.
Okres po narodzinach maluszka wygląda podobnie. Uśmiech dziecka, który zauważamy na jego twarzy w trakcie snu lub zaraz po karmieniu nie jest jeszcze świadomym odruchem. Mimo że wzbudza w nas radość i niewątpliwie ogromne rozczulenie, to na świadomy grymas przyjdzie czas kilka tygodni później.
Delikatne uśmiechy w pierwszych tygodniach życia noworodka nazywa się anielskimi, gdyż pojawią się zazwyczaj, gdy dziecko śpi.
Po więcej porad parentingowych zajrzyj na mamacukiereczka.pl!
Kiedy dziecko świadomie się uśmiecha?
Pierwsze świadome uśmiechy dziecka mają duże znaczenie w jego rozwoju emocjonalnym, fizycznym i oczywiście społecznym. Oznacza to, że wzrok malucha na tyle się już rozwinął, że rozpoznaje bez problemu twarze osób z najbliższego otoczenia. Zazwyczaj ma to miejsce między 6 a 7 tygodniem życia. Czasem na autentyczny, pierwszy uśmiech musimy poczekać trochę dłużej. Jeśli nie pojawi się do czwartego miesiąca życia niemowlęcia, warto porozmawiać o tym z pediatrą.
Maluch od ok. 2 miesiąca życia reaguje świadomym uśmiechem na rodziców, rodzeństwo, dziadków, a nawet pupile, które razem z nim mieszkają (domowy kot, pies). Wesołym grymasem odpowiada, słysząc głos mamy czy taty. Wyraża w ten sposób swoją radość, zadowolenie, a nawet podekscytowanie. Jednocześnie już u tak małego człowieka uśmiech jest interakcją na przytulenie czy pocałunek bliskich osób, a także odwzajemnienie ich uśmiechu.
Kiedy dziecko śmieje się na głos?
Zastanawiasz się, kiedy Twój niemowlak zacznie się śmiać w głos? Wiedz, że pierwsze nieświadome uśmiechy nie są uśmiechami społecznymi, a uśmiech sam w sobie nie jest śmiechem. Ten najprawdziwszy śmiech możesz zauważyć u dziecka w okolicach 4 miesiąca życia.
Śmianie się w głos przez naszego malucha jest mocno zaraźliwe. Do tego stopnia, że rodzicom, rodzeństwu oraz dziadkom ciężko jest także opanować swój własny śmiech. Co ciekawe niemowlęta potrafią głośno śmiać się z takich sytuacji jak spadający na ziemię przedmiot czy na widok bawiącego się zwierzaka. Dla najbliższych malucha jest nie tylko fantastyczne widowisko, ale także wyzwala u nich niesamowitą dawkę endorfin.
Co śmieszy niemowlaki?
Nie od dziś wiadomo, że śmiech jest zdrowy dla organizmu. Wśród największych korzyści wymienić należy dotlenienie mózgu, poprawę krążenia, rozluźnienie naszego ciała oraz sporą dawkę energii. Co ciekawe, może nawet przyczynić się do zniwelowania bólu głowy. Śmiech pozwala na uwolnienie hormonów szczęścia, czyli endorfin.
Jeżeli chodzi o niemowlaki, to sposobów na ich rozśmieszenie jest naprawdę sporo.
Należy do nich m.in.
- Cmokanie czy dawanie buziaków przez najbliższych
- Dmuchanie w brzuszek lub rączki malca
- Dotykanie brzuszka ustami z jednoczesnym mówieniem “prrrrrrrrrrr”
- Głośne parskanie
- Kiwanie głową
- Kląskanie językiem
- Łaskotanie malucha
- Mówienie wierszyka “Czarna krowa w kropki bordo…”
- Robienie “Aaa psik”, kichanie
- Unoszenie brwi, robienie dzióbka i innych zabawnych min
- Wydawanie różnych odgłosów
- Zabawa w “A ku ku”.
Malca rozbawić wbrew pozorom może wszystko, w tym nawet rwanie kartek papieru.
Sprawdź inne teksty z tematyki umiejętności dziecka: