Co powinien umieć trzylatek?

2 min czytania

trzyletnie dziecko

Trzeci rok życia dziecka to okres dużo spokojniejszy niż kilka miesięcy wcześniej, kiedy to miał miejsce czas buntu dwulatka. Trzylatek pragnie miłości, czułości, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa ze strony najbliższych. Uwielbia zabawy z rówieśnikami, a jego wyobraźnia pracuje na największych obrotach. Co jeszcze potrafi?

  • żywo okazywać swoje emocje,
  • bawić się z innymi dziećmi oraz zawierać z nimi znajomości. Choć część trzylatków woli bawić się samodzielnie i obserwować inne maluchy z daleka,
  • dzielić się zabawkami, 
  • wykonywać różne polecenia,
  • pomagać w codziennych obowiązkach,
  • opowiadać historie, krótkie bajki czy mówić o problemach,
  • skakać oraz ustać przez kilka sekund na jednej nodze, maszerować i podskakiwać,
  • rozmawiać, jego zasób słownictwa jest coraz bogatszy, dzięki czemu wypowiada krótkie zdania i prowadzi rozmowy, a nawet potrafi śpiewać piosenki czy recytować wierszyki, 
  • układać puzzle stosowne do jego wieku,
  • powiedzieć jak ma na imię oraz ile ma lat, 
  • wymienić kolory, 
  • rysować i kolorować łatwe prace plastyczne,
  • lepić z plasteliny,
  • prawidłowo trzymać ołówek/kredkę,
  • omijać przeszkody,
  • korzystać z urządzeń dostępnych na placu zabaw.

Co powinien umieć dwulatek? ←←← Sprawdź!

Rozwój fizyczny dziecka trzyletniego

Spis treści

Dziecko w 3. roku życia jest bardzo zwinne. Podobnie jak dwulatek nie usiedzi w miejscu, ciągle musi być w ruchu. Potrafi wchodzić po schodach krokiem naprzemiennych, a także schodzić dostawiając jedną nogę do drugiej. Ponadto umie trafnie kopać piłkę, rzucać nią i oczywiście łapać. Naśladuje rodziców i osoby z bliskiego otoczenia. Jest w stanie samodzielnie się ubrać i rozebrać.

3-latek to zazwyczaj przedszkolak o sprawnej koordynacji ruchowej. Nie tylko biega, skacze, wspina się, ale tańczy, jeździ zwinnie na hulajnodze, a także próbuje jazdy na rowerze. Świetnie radzi sobie z manipulacją przedmiotami o różnej wielkości, ćwicząc swoją precyzję. Potrafi układać klocki, rysować, wycinać nożyczkami, nawlekać duże korale na nitkę, jeść używając sztućców, a nawet wlewać samodzielnie picie do kubka/szklanki.

Ponadto 3-letnie dziecko jest w stanie samo umyć zęby, oczywiście pod opieką i z ewentualną pomocą dorosłych. Podobnie ma się sytuacja z myciem rąk. Je samodzielnie. Uczy się także korzystania z toalety oraz kontroluje potrzeby fizjologiczne. 3-latek sam wkłada buty i podejmuje próby zapinania zamków błyskawicznych np. w kurtce. Podczas zabaw umie ominąć przeszkody stojące na jego drodze.

Rozwój psychiczny dziecka trzyletniego

3-latek rozumie co do niego mówimy, a także potrafi wyrazić słowami swoje potrzeby. Jego mowa jest dość mocno rozwinięta i stale wzbogacana o nowe słowa. Zaczyna używać poprawnych gramatycznie form, a także wymawiać sporo głosek. Na rozwój mowy ma wpływ pamięć przedszkolaka. Każdego dnia uczy się zapamiętywania nowych informacji. Swoją koncentrację skupia na interesujących go aktywnościach czy przedmiotach.

Jak nauczyć dziecko mówić? ←←← Sprawdź!

Przedszkolak w 3. roku życia jest bardzo przyjacielski a przy tym niezwykle ugodowy. Zawiera chętnie nowe przyjaźnie, bawi się z rówieśnikami, potrafi dzielić się zabawkami, a także współpracować w grupie. Przy tym jest mocno emocjonalny, szczególnie w kontakcie z rodzicami. Uwielbia się przytulać. Często upewnia się, że jest kochany. Sam także chętnie wyraża swoją miłość do najbliższych.Warto wiedzieć, że 3-letnie dziecko zaczyna się już bać ciemności czy rzekomo mieszkających w szafie lub pod łóżkiem potworów. Dzieje się tak, gdyż nie umie oddzielić życia realnego od bajkowej fikcji. Nie lubi samotności, zabiega o towarzystwo w szczególności osób dorosłych.


Ponadto doskonale rozumie, co oznacza wyrażenie “moje” czy “jego”. Świetnie okazuje wiele emocji m.in. radość, nudę, złość oraz smutek. Zadaje mnóstwo pytań, poznając w ten sposób świat i ćwicząc swoje zmysły. Potrafi nazwać podstawowe kolory, umie liczyć do 3. Rozróżnia oraz porównuje kształty czy przedmioty. Zaczyna rozpoznawać pory dnia jak rano, w nocy czy po południu.

Ile kosztuje in vitro? 

Weronika
1 min czytania

Piaskownica na balkonie

Weronika
1 min czytania