dziecko uczy sie mowic
Rozwój i nauka

Jak nauczyć dziecko mówić?

Podstawy kształtowania się mowy u dziecka powstają w życiu płodowym. Początkowo płacz służy do porozumiewania się z dorosłymi. Maluch kojarzy, że gdy tylko zapłacze, pojawi się mama lub tata.

Gdy maluch kończy rok, druga połowa pierwszego roku życia to okres szybkiego rozwoju mowy i umiejętności językowych. Dziecko potrafi już wiele zrozumieć i wykonywać proste polecenia. Wiąże się to z intensywną interakcją między dzieckiem a jego opiekunem, podczas której dziecko chłonie informacje nie tylko za pomocą uszu, ale także kontaktu wzrokowego.

Jak mówić do dziecka?

Mów do dziecka jak najwięcej, zaangażuj się w rozmowę. Ważne jest, abyście oboje słuchali i odpowiadali sobie nawzajem. Komunikacja wymaga wymiany informacji między dwiema osobami.

Mówienie powoli i odpowiednio długie pauzy mogą pomóc dziecku w odpowiedzi. Nie spiesz się. Daj dziecku czas na przetworzenie informacji. Niemowlęta potrzebują partnera do rozmowy i warto spróbować się z nim porozumieć. Dzieci uczą się nie tylko z tego, co słyszą, ale także z tego, co same próbują powiedzieć.

Ważne, by w głosie słychać było emocje (to dla dziecka pierwsza rzecz, przed zrozumieniem znaczenia słów). Nie mówmy za dużo, nie wypowiadajmy zdań złożonych. Nie ma sensu mówić bez końca jak magnetofon, bez emocji.

Kiedy dziecko powinno już mówić? 

W trzecim miesiącu życia niemowlęta fascynują się pół sylabami. Mówią takie rzeczy jak “gli”, “gla” i “eby”. W wieku 6 miesięcy dzieci zaczynają podświadomie tworzyć słowa. Wypowiadają sylaby, które nie mają sensu, takie jak “baba” i “lala”.

Po 12 miesiącach życia, niemowlę często powtarza dźwięki, czasem wskazuje rączką na przedmiot i osobę, o której mówiła matka lub ojciec. Pod koniec pierwszego roku życia większość dzieci potrafi powiedzieć pierwsze krótkie słowa, takie jak “mama”, “tata”, “daj”. Zaczynają też rozumieć dłuższe zdania.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? ←←← Sprawdź!

Nauka mówienia dziecka – 6 najważniejszych zasad

  1. Jak najwięcej mów do dziecka. Opowiadaj o swoich czynnościach 
  2. Nie każ powtarzać 
  3. Nie poprawiaj 
  4. Czytaj jak najwięcej książek 
  5. Odpowiadaj na pytania 
  6. Wyłącz telewizor
Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha.