Samodzielne chodzenie dziecka to z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych i zarazem mocno wzruszających momentów w życiu każdego rodzica. Zanim jednak do tego dojdzie, nasza pociecha musi nabyć kilka innych, równie ważnych umiejętności. W jakim wieku maluch zaczyna chodzić? Co warto wiedzieć na temat tego etapu?
Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?
Najbliżsi malucha z niecierpliwością oczekują na jego pierwsze kroki. Etap ten może trwać czasem bardzo krótko, a czasem nieco dłużej. Każde dziecko jest odrębną jednostką i rozwija się własnym tempem.
Pierwsze samodzielne kroki pojawiają się pomiędzy 8. a 18. miesiącem życia malca. Nabycie tej umiejętności jest indywidualną kwestią, stąd też przedstawiony przedział czasowy jest tak bardzo szeroki.
—Zobacz także: Co potrafi roczne dziecko?
Najczęściej dzieci zaczynają chodzić między 12. a 15. miesiącem swojego życia. Warto dodać, że bez względu na to czy dziecko pójdzie wcześniej, czy później, nie przekłada się na dalszy rozwój.
Na to, kiedy to się stanie, wpływa wiek malca, masa ciała, geny, jego sprawność, a nawet temperament. Przez pierwszy rok życia dzieci uczą się wielu nowych rzeczy. Wolą np. obserwować i skupiać się przez dłuższy czas na jednej czynności jak dotykanie przedmiotów czy poznawanie nowych smaków. Następnie z dnia na dzień, zadziwiając przy tym wszystkich, postanawia ruszyć samodzielnie na dwóch nogach, aby poznawać otaczający świat.
Należy dodać, że nauka chodzenia obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest okres kiedy dziecko zaczyna raczkować, które rozpoczyna się w okolicach 9 miesiąca życia, a czasem wcześniej. Następnym jest chodzenie przy meblach. Moment ten rozpoczyna od podciągania się przez malca do pozycji pionowej np. w łóżeczku, przy jednoczesnym podtrzymywaniu się za szczebelki. Po pewnym czasie dziecko zaczyna chwytać czegokolwiek, co pozwoli mu wstać na nogi. A kiedy opanuje stanie – zaczyna chodzić przy meblach. Ostatnim etapem jest samodzielne chodzenie malca.
Co należy wiedzieć, jeśli dziecko zaczyna chodzić?
O czym powinni pamiętać i wiedzieć rodzice, których dzieci zaczynają chodzić? Do najważniejszych elementów tego procesu należą:
- Wypracowanie przez malucha odpowiedniej postawy. Nim maluch zacznie chodzić, musi opanować prawidłowe ustawienie miednicy. Ale to nie wszystko, ponieważ ważne jest także dobre ustawienie całej nóżki. Począwszy od stawu biodrowego, na stopie skończywszy. Malec, ucząc się tego, trenuje swoją równowagę.
- Możliwość swobodnego poznawania świata. Będąc rodzicem, warto zachęcać maluchy, aby same się poruszały i w ten sposób eksloporowały otaczający je świat. Obserwowanie otoczenia umożliwia przewożenie dziecka w komfortowym wózku. Najlepiej z możliwością regulacji siedziska. Gdy jesteśmy na spacerze czy wycieczce, to w pozycji siedzącej dużo łatwiej zauważyć maluszkowi, co dzieje się dookoła. Korzystny wpływ na naszego malucha wywiera wychodzenie do parku czy na plac zabaw i przyglądanie się innym, biegającym tam dzieciom.
- Właściwe napięcie mięśniowe. Maluch rozpoczynający swoją “przygodę” samodzielnego chodzenia zapamiętuje, który sposób ustawienia stopy jest prawidłowy oraz jak właściwie przenosić środek ciężkości ciała. Jeżeli dziecko podczas chodzenia jest podtrzymywane czy przytrzymywane przez rodziców, to jego napięcie mięśniowe zostaje nieprawidłowo rozłożone. Malec nie wie oraz nie jest w stanie zapamiętać, że źle obrana postawa w trakcie przemieszczania się, oznacza często nieco dotkliwy, bolesny upadek. Dlatego dobrze jest zapoznać się z najskuteczniejszymi metodami wspierającymi jego rozwój, a także pomagającymi na uwolnienie potencjału drzemiącego w tak małym człowieku.