ile kosztuje invitro
Dla matki

Ile kosztuje in vitro?

Koszty zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce mogą być poważną przeszkodą na drodze do macierzyństwa. Ich wysokość może się jednak różnić w zależności od miasta czy klikni. Warto wiedzieć, że na koszt tego zabiegu składają się m.in. badania lekarskie i laboratoria diagnozujące oraz procedury in-vitro i transferu embrionów, a także usługi medyczne okołoporodowe. Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile kosztuje in vitro w Polsce!

Koszty kwalifikacji do zabiegu in vitro

Kwalifikacja do zabiegu in vitro wymaga przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych, mających na celu ocenę szans powodzenia metody. Kobieta musi wykonać m.in. badanie AMH (ok. 180 zł) i FSH (ok. 40 zł), a mężczyna – seminogram komputerowy (ok. 170 zł). Pozytywna decyzja lekarza oznacza, że para ma szanse na posiadanie dzieci, jednak w niektórych sytuacjach mogą być konieczne dodatkowe testy laboratoryjne, takie jak:

  • oznaczenia wirusologiczne,
  • posiew bakteriologiczno-mykologiczny,
  • cytologia,
  • badania piersi.

Wykonanie tych badań może istotnie poprawić szanse na sukces terapii in vitro.

Koszt wykonania wszystkich koniecznych badań na tym etapie może być dość wysoki dla jednego z małżonków, sięgając nawet tysiąca złotych. Jest to relatywnie spory wydatek, zważywszy na to, że często bardzo ważne jest, aby mieć najbardziej aktualne informacje dotyczące stanu zdrowia.

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

Koszt procedury in vitro jest zazwyczaj bardzo wysoki i w naszym kraju może sięgać nawet do 8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od kliniki, która ma swoją własną politykę cenową oraz wielu czynników takich jak stan zdrowia pacjenta, ilość wizyt, zastosowany panel diagnostyczny i leki. Przedstawiciel jednej z klinik wyjaśnia, że ze względu na indywidualny charakter każdego przypadku cenę trudno jest określić na etapie planowania.

—Zobacz również: Przewodnik dotyczący snu dla kobiet w ciąży: jak przetrwać trudny krajobraz ciąży

Ceny zabiegów in vitro są wyższe w większych miastach niż w mniejszych miejscowościach, ponieważ zależy to od szeregu czynników, jak chociażby prestiż ośrodka leczenia niepłodności, posiadane certyfikaty, kwalifikacje personelu czy udział w międzynarodowych konferencjach. Estetyka gabinetu oraz nowoczesne technologie stosowane przez lekarza mają także swoje znaczenie – im lepszy standard usług medycznych, tym cena będzie bardziej wygórowana. Jednocześnie specjaliści pracujący na dobrym poziomie często oferują rozwiązania oparte na indywidualnym podejściu do problemu każdego pacjenta.

Refundacja leków do procedury in vitro

Dawniej leki stanowiły ogromny ciężar finansowy dla niepłodnych par. Ich ceny wahały się od 400 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Obecnie rząd sfinansuje preparaty do stymulacji hormonalnej, co znacznie obniża koszty leczenia.

Średnia wartość procedury in vitro w Polsce oscyluje wokół 10-12 tys. zł, choć faktyczne koszty mogą być niższe lub wyższe w zależności od kliniki i jej oferty. Warto jednak pamiętać, że koszt leczenia to czasem jedynie połowa problemu, ponieważ istnieją też inne dodatkowe koszty, takie jak badania diagnostyczne i opieka psychologiczna, która oferowana jest przez większość nowoczesnych placówek medycznych.