Niechęć dzieci do jedzenia, a także wzmożona niepewności do próbowania, jak i spożywania nowych potraw jest dość częstym zjawiskiem wśród tej grupy. Rodzice powinni uzbroić się w ogrom cierpliwości, która z czasem może zaowocować pozytywnymi rezultatami. Przeczytaj, dlaczego maluchy nie chcą jeść, jakie sposoby na niejadka mogą okazać się skuteczne, a także, kiedy udać się ze swoją pociechą-niejadkiem do lekarza.
Dlaczego dzieci nie chcą jeść?
Gdy Twoja pociecha nie rośnie już tak intensywnie, jak podczas okresu niemowlęcego, zmienia się także jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Otóż znacznie się ono zmniejsza, tak samo, jak ochota dziecka na jedzenie. Jeżeli Twój maluch jest ciągle aktywny, ma dobry humor i nie zauważasz zmian w jego codziennym zachowaniu, to sytuacja z niechęcią do spożywania posiłków jest raczej przejściowa. Musisz wykazać się ogromną cierpliwością w tym czasie i pod żadnym pozorem nie zmuszaj malca do jedzenia. Gdyż może przynieść to odwrotny skutek do pożądanego.
Dlaczego dzieci nie chcą jeść? Przyczyny możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
- Psychologiczne jak nuda w trakcie jedzenia posiłków, bulimia, anoreksja, okresy buntu i silne manifestowanie przez malucha swojej niezależności, złe wspomnienia z jedzeniem mające swoje źródło np. w wymuszaniu na siłę spożywania potraw.
- Zdrowotne np. anemia, rozwijająca się w organizmie infekcja lub już trwająca, owsiki tudzież inne pasożyty, cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub problemy żołądkowe (refluks, alergia pokarmowa, zaparcia nawykowe)
- Kulinarne, do których zalicza się zbyt monotonny jadłospis, podjadanie słodyczy pomiędzy posiłkami, picie przez dziecko słodzonych napoi, a także niewłaściwe podanie tudzież nieciekawy wygląd wizualny potrawy.
Co zrobić, aby dziecko zaczęło jeść?
Rodzice to osoby, które najlepiej znają swoją pociechę. Ich konsekwencja oraz cierpliwość pozwalają na wypracowanie najskuteczniejszego sposobu, który zachęci dziecko do jedzenia. Jak w takim w razie postępować, aby nasz maluch posiadał dobre nawyki żywieniowe, niwelujące jego niechęć do spożywania posiłków? Sposoby na niejadka to:
- podawanie mniejszych porcji jedzenia w krótszym odstępie czasowym
- serwowanie różnorodnych i ciekawych wizualnie potraw. Warzywny uśmiech na kanapce sprawi, że będzie ona dla dziecka dużo smaczniejsza od klasycznej. Z kolei koktajl owocowy będzie lepszym rozwiązaniem niż podanie owoców w tradycyjnej formie
- nie traktuj jedzenia jako kary bądź nagrody
- niech dziecko samo decyduje co i ile zje, z tego, co mu przygotujesz
- picie podawaj po skończonym posiłku, nie w czasie jego trwania
- pod żadnym pozorem nie zmuszaj malucha do jedzenia dań, których nie lubi. Zastąp je innymi pożywnymi składnikami np. rybę, której nie cierpi, zamień na mięso, a warzywa na większą porcję owoców
- nie poganiaj dziecka w trakcie jedzenia, niech je swoim tempem
- staraj się dopilnować, aby podczas jedzenia nic malca nie rozpraszało np. zabawki czy telewizja
- w ciągu dnia nie proponuj słodkich przekąsek czy napoi pomiędzy posiłkami
- staraj się przygotowywać i spożywać potrawy razem z dzieckiem. Dasz w ten sposób maluchowi nie tylko dobry przykład, ale także bliskość, której potrzebuje
- ustal stałe pory jedzenia, dzięki temu zredukujesz chęć dziecka na podjadanie przekąsek
- proponuj dziecku nowe potrawy/składniki. Pamiętaj, że dopiero po kilku/kilkunastu próbach może się do nich przekonać.
Kiedy z niejadkiem trzeba iść do lekarza?
Jeżeli podejrzewasz, że niechęć Twojego dziecka do spożywania posiłków nie wynika ze skoku rozwojowego bądź uporu malca, warto udać się na konsultację z pediatrą. Brak apetytu u dziecka, który trwa już dłuższy czas pomimo wprowadzonych modyfikacji w jego jadłospisie, także wymaga zasięgnięcia opinii u specjalisty. Jakich symptomów u niejadka nie należy lekceważyć i udać się niezwłocznie do lekarza?
- widoczny spadek masy ciała
- za niska waga, biorąc pod uwagę masę ciała rówieśników
- gorączka
- znacznie większe pragnienie niż dotychczas i bardzo często oddawanie moczu
- brak energii, apatia
- częste bóle brzucha, biegunka, zaparcia lub zgaga
- uczucie świądu w okolicach odbytu
- niepokojący wygląd paznokci, skóry oraz włosów, a także zmienione śluzówki oczu.
Wizyta u lekarza na wczesnym etapie pozwoli ustalić przyczynę spadku apetytu u dziecka. Czasem zalecana jest poszerzona diagnostyka jak badanie krwi, kału oraz konsultacja ze specjalistą (psycholog, gastrolog). Dzięki temu ochronisz swoją pociechę przed niedożywieniem powodującym niejednokrotnie zaburzenia rozwojowe.
Sprawdź inne porady na temat żywienia dzieci!