Noworodek i niemowlę – do kiedy? 

1 min read

niemowlę

Noworodek to dziecko do 4 tygodnia życia (pierwsze 28 dni od narodzin). Dziecko jest niemowlakiem przez 12 miesięcy życia. W tekście są opisane różnice między nowordodkiem, a niemowlakiem.

Noworodek do kiedy?

Noworodkiem określa się dziecko od pierwszego dnia narodzin do 4 tygodnia życia. W tym czasie do dziecka docierają różne bodźce i okres ten nazywany jest często “przejściowym” ze względu na zmianę warunków życia (wcześniej maluszek był w brzuchu mamy). 

Niektórzy lekarze uważają, że dziecko przestaje być noworodkiem w 3 miesiącu życia. Z tego względu, że po pierwszym kwartale da się ocenić rozwój dziecka pod względem neurologicznym, okulistycznym, endokrynologicznym. 

Najważniejsze terminy związane z noworodkiem: 

  • noworodek donoszony (dziecko urodzone między 37, a 41 tygodniem)
  • noworodek przenoszony (dziecko urodzone po 41 tygodniu)
  • wcześniak (dziecko urodzone przed 41 tygodniem)

Do kiedy dziecko jest niemowlakiem?

Dziecko jest niemowlęciem do 12 miesiąca życia. W okresie niemowlęcym pojawiają się pierwsze zęby. Dziecko z tygodnia na tydzień staje się bardziej ruchliwe, rozwija się również intelektualnie. Reaguje na swoje imię, potrafi okazywać emocje. Z czasem utrzymuje główkę w pionie, chwyta zabawki, obraca się samodzielnie, a następnie zaczyna samodzielnie siedzieć, pełzać i raczkować. Gdy niemowlę ma około 12 miesięcy, podejmuje próby samodzielnego chodzenia. I to właśnie ten etap uznajemy za koniec okresu niemowlęcego.

Kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem? 

  • umiejętność samodzielnego jedzenia 
  • rozwój mowy (mimika i gestykulacja)
  • coraz lepsza koordynacja 
  • umiejętność chodzenia, stania

Niemowlę, a noworodek – podsumowanie

Niemowlęta są w wieku od 1 do 12 miesięcy. Niemowlę nie potrafi chodzić ani mówić, nie potrafi się samodzielnie karmić, ubierać i myć. Dziecko jest uważane za noworodka do pierwszego miesiąca życia. Noworodki są w wieku od 0 do 4 tygodni. Noworodki nie widzą zbyt dobrze, ponieważ ich oczy wciąż się rozwijają w tym momencie. Noworodki mają małą kontrolę nad swoimi mięśniami, więc nie mogą utrzymać głowy w górze wystarczająco dobrze jeszcze; dlatego muszą być noszone przez kogoś innego przez większość czasu, gdy są w miejscach publicznych, takich jak sklepy lub restauracje, gdzie mogą być schody lub inne przeszkody w pobliżu, które mogą spowodować obrażenia, jeśli potknie się przypadkowo podczas chodzenia z niemowlęciem przywiązanym do klatki piersiowej przy użyciu jakiegoś systemu uprzęży, który pozwoliłby na obie ręce wolne od użycia, gdy jest to potrzebne podczas różnych działań w codziennych czynnościach, takich jak chodzenie na zakupy razem z mamą i tatą 🙂