stol okragly czy prostokatny
Dom

Stół okrągły czy prostokątny?

Zastanawiasz się nad wyborem kształtu stołu do swojego domu? Czy to stół okrągły, czy prostokątny będzie lepiej komponował się z Twoim salonem lub jadalnią? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka cennych wskazówek na temat tego, jak odpowiednio dobrać ten mebel!

Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Stół o kształcie prostokątnym umożliwia ułożenie gości w sposób hierarchiczny. Zazwyczaj na czele stołu zasiadają gospodarze, mając dobry widok na obecnych, co pomaga w zaspokajaniu potrzeb zaproszonych gości. Gospodarz szybko dostrzeże opróżnioną szklankę, aby dolać więcej wina lub przynieść więcej sosu, gdy go zabraknie. Niemniej jednak, stół okrągły zapewnia tę samą funkcjonalność, nie ustalając jednocześnie “ważności” siedzących przy nim osób. Co więcej, wszyscy uczestnicy mają możliwość bezpośredniego widzenia siebie, co sprzyja swobodnej rozmowie i eliminuje konieczność schylania się, aby porozmawiać z przyjacielem, ciocią czy dziadkiem siedzącym kilka miejsc dalej. Stół okrągły ma również tę zaletę, że pomieści więcej osób – ostre kąty prostokątnego mebla ograniczają ilość dostępnego miejsca.

Od czego uzależnić wybór? 

Na nieszczęście, pomimo licznych atutów, nie można umieścić okrągłych stołów w pomieszczeniach o dowolnym rozmiarze i wyposażeniu. Ta sama zasada dotyczy stołów o blacie w kształcie prostokąta.

—Zobacz również: Piaskownica na balkonie

Forma stołu powinna harmonizować ze wszystkimi meblami dookoła, nie tylko krzesłami, ale także z ogólnym stylem i przestrzenią wnętrza. Jaki model stołu będzie najlepszy do obszernej jadalni, a jaki do niedużego salonu? A może jest inaczej? Jeżeli jesteś zainteresowany odpowiedziami na te pytania, zapraszamy do dalszej lektury.

Stół okrągły – do jakiego pomieszczenia?

Choć posiadanie przestronnego wnętrza daje nam pewną swobodę w wyborze stołu, nie oznacza to braku ograniczeń. Nie musimy martwić się o to, jak umieścić stół w salonie czy jadalni, aby nie zdominował przestrzeni pełnej innych niezbędnych mebli. Jednak należy być ostrożnym, aby mebel nie był zbyt mały i nie zaburzył harmonii i spójności wystroju. Stół okrągły dobrze sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Wszystko zależy od jego położenia, wielkości i czy jest to model rozkładany.

W przeciwieństwie do stołu prostokątnego, stół okrągły pasuje nie tylko do centrum pokoju, ale również do jego rogu. Ten układ będzie idealny dla salonów o skromnych rozmiarach. Nie zapominaj również o dopasowaniu stołu do reszty mebli pod względem koloru, faktury i stylu. Na przykład, nie umieszczaj stołu w stylu postindustrialnym, z minimalistycznym połączeniem metalu i szkła, w pomieszczeniu urządzonym w stylu shabby chic. Podobnie, nie wybieraj modelu rattanowego do salonu w stylu glamour, ponieważ lepiej będzie pasować do stylu boho.

Stoły glamour znajdziesz na stronie https://decor-you.pl/stoly-glamour/.

Stół prostokątny – do jakiego pomieszczenia?

Stoły o kształcie prostokątnym cieszą się dużą popularnością wśród miłośników tradycyjnego stylu, doskonale komponując się z klasycznymi aranżacjami wnętrz. Niektórzy twierdzą, że są idealnym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że każda teoria podlega weryfikacji. Meble z prostokątnymi blatami są praktyczne, jednak w przypadku małego salonu, ich rozmiar musi być odpowiednio dobrany. Wielkogabarytowe modele mogą okazać się zbyt duże, chyba że zdecydujesz się na stoły rozkładane. Są one idealne, gdy z niedużego stołu, przy którym zjesz poranną kawę ze swoją drugą połówką, chcesz szybko uzyskać duży stół jadalniany, idealny na przyjęcia.