Wiek, w którym dziecko zaczyna mówić, jest inny dla każdego dziecka. Pierwsze słowa, które wypowiada dziecko, to zazwyczaj pojedyncze sylaby, takie jak „ma” lub „da”. Średni wiek, w którym dziecko zaczyna mówić, to 12 miesięcy.
Kiedy dzieci uczą się mówić, często powtarzają ten sam dźwięk w kółko. To się nazywa echolalia. Mogą również powtórzyć to, co im powiesz, ale to nie to samo, co odpowiedź.
W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?
Dzieci zaczynają mówić w różnym wieku. Średni wiek, w którym dziecko zaczyna mówić, to 12 miesięcy. Jednak wiek, w którym dzieci zaczynają mówić, może się różnić w zależności od dziecka. Niektóre dzieci mogą nie mówić do ukończenia 18 miesiąca życia, podczas gdy inne mogą zacząć mówić już w wieku 8 miesięcy.
Pierwsze słowa, które wypowiada dziecko, będą oparte na języku, z jakim ma kontakt w swoim środowisku. Na przykład, jeśli rodzice mówią po hiszpańsku, a dziecko słyszy wokół nich po hiszpańsku, prawdopodobnie ich pierwszym słowem będzie „mama” lub „tata”. Jeśli rodzice mówią po angielsku i nie ma w pobliżu innych osób mówiących po hiszpańsku, bardziej prawdopodobne jest, że ich pierwszym słowem będzie „dada” lub „mama”.
Fakt 1 – Niemowlęta zaczynają mówić w wieku dziewięciu miesięcy
Niemowlęta zaczynają mówić w wieku dziewięciu miesięcy. Są w stanie wytworzyć szeroką gamę dźwięków, w tym samogłoski i spółgłoski. Zaczynają też używać dwuwyrazowych fraz i rozumieją prosty język.
—Zobacz także: Noworodek i niemowlę – do kiedy?
Rozwój mowy u niemowląt jest ściśle związany z ich zdolnością rozumienia języka. Im więcej słyszą, tym więcej się uczą. Niemowlęta, którym często się czyta przed trzecim rokiem życia, będą miały lepsze słownictwo niż te, którym nie czyta się tak często lub wcale.
Fakt 2 – Dzieci słyszą inny język lepiej niż ich własny
Dzieci rodzą się ze zdolnością do nauki dowolnego języka. Jednak słyszą i mówią w swoim ojczystym języku lepiej niż jakikolwiek inny. Dzieje się tak, ponieważ mają bardziej rozwinięty układ słuchowy. Mają też więcej czasu na ćwiczenie i poznawanie niuansów swojego języka ojczystego.
Badania wykazały, że dzieci mogą być dwujęzyczne w dwóch językach, jeśli mają z nimi kontakt regularnie od urodzenia. Problem polega na tym, że dzieciom, które od urodzenia nie są wychowywane w dwóch językach, może minąć nawet pięć lat, aby osiągnąć podobny poziom biegłości w obu językach, jak dzieci wychowywane w dwóch językach od urodzenia.
Fakt 3 – Pierwsze słowa, które wypowiada Twoje dziecko, mogą Cię zaskoczyć
Pierwsze słowa Twojego dziecka mogą Cię zaskoczyć. Mogą nie być tym, czego oczekujesz.
Niektóre z pierwszych słów, których uczy się Twoje dziecko, to „mama” i „tata”, ale może też nauczyć się mówić takie rzeczy jak „piesek” lub „sok”. Uczą się także „nie”, gdy czegoś nie chcą, i „tak”, gdy tego chcą.
Fakt 4 – Twoje dziecko uwielbia uczyć się słów, ale jeszcze do ciebie nie „rozmawia”
Rozmowa z dziećmi to świetny sposób na nauczenie ich słownictwa. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest opowiadanie o tym, co robisz i nazywanie obiektów wokół ciebie. Pomaga to dzieciom uczyć się, jak działa język i co oznaczają słowa.
Jak duży wpływ ma telewizja na mowę dziecka?
Badanie przeprowadzone w latach 80. wykazało, że niemowlęta, które oglądały dużo telewizji, miały większą szansę na opóźnienie umiejętności językowych i mowy.
Jednak w badaniu przeprowadzonym w 2000 r. naukowcy odkryli, że nie ma korelacji między ilością oglądania telewizji przez dzieci a ich umiejętnościami językowymi. Jedyną różnicą, jaką znaleźli, był rodzaj oglądanego programu. Wyniki te sugerują, że nie tyle ilość czasu spędzonego na oglądaniu telewizji, ile to, co jest oglądane w telewizji, wpływa na wzorce mowy niemowląt.