roczne dziecko
Rozwój i nauka

Co potrafi roczne dziecko?

Dwunastomiesięczne dziecko każdego dnia staje się coraz bardziej samodzielne i towarzyskie. Próbuje stawiać pierwsze kroki. Chętnie odbywa krótkie “spacery” trzymając Cię za rękę. Nabywa stale nowe umiejętności w wielu zakresach. Zazwyczaj potrafi m.in.

  • Stabilnie siedzieć,
  • Wstawać z pozycji siedzącej, trzymając się np.mebli
  • Stawiać pierwsze, często jeszcze nieporadne kroki,
  • Chodzić trzymając się ręki mamy, taty, rodzeństwa, babci,
  • Zwinnie manipulować zabawkami, obracać nimi, wyjmować oraz wkładać,
  • Naśladować łatwe ruchy jak np. klaskanie,
  • Doskonale odróżnić swoich bliskich od nieznanych osób,
  • Okazywać różne emocje i uczucia poprzez płacz, przytulanie się, krzyk, kopanie, rzucanie zabawkami,
  • Wypowiadać pierwsze słowa: mama, tata,
  • Wykonywać proste polecenia,
  • Naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta.

Rozwój fizyczny dziecka 12-miesięcznego

Roczne dziecko potrafi zwinnie i płynnie się przemieszczać. Robi to poprzez raczkowanie, chodzenie przy meblach, ścianie czy stawiając samodzielne kroki bez podparcia. Zazwyczaj na tym etapie rozwoju, zarówno bioderka, jak i stopy są na tyle wykształcone, by bez problemu udźwignąć ciało naszego malucha.

Możemy także zauważyć, że nasza pociecha z uporem próbuje wdrapywać się na schody czy niewysokie meble np. krzesło, pufa bądź sofa. Robi to jeszcze dość niezdarnie, nie używając naprzemiennych ruchów. Jednak z każdą próbą wychodzi mu to coraz lepiej. Zejście z kanapy i schodów to wciąż problem, ale ćwiczenie różnych kombinacji z czasem sprawi, że będzie umiała/umiał to zrobić.

—Przeczytaj także: Co potrafi dwuletnie dziecko?

Ponadto wie, jak bawić się zabawkami. Potrafi kołysać lalkę, ciągnąć zabawki na sznurku czy udawać, że jeździ autkiem po podłodze w pokoju. Chętnie wyjmuje, a następnie przekłada rzeczy z jednego do drugiego pudełka. Próbuje wkładać mniejsze przedmioty do większych czy ustawiać jeden na drugim. Zaczyna pierwsze próby budowania z poręcznych np. gumowych klocków.

Maluszek, który skończył 12 miesięcy, podejmuje z nami współpracę przy różnego rodzaju czynnościach i zabiegach. Potrafi m.in. włożyć rękę w rękaw bluzy/kurtki podczas ubierania. Ponadto pokazuje paluszkiem wszystko, co go interesuje i wskazuje, czego potrzebuje. W ten sposób zwraca naszą uwagę, gdyż nie potrafi wyrazić się jeszcze słowami. Dodatkowo dobrze sobie radzi z chodzeniem, prowadzony za rękę przez osobę dorosłą.

Rozwój psychiczny rocznego dziecka 

Niemowlak mający 12 miesięcy zaczyna wyrabiać w sobie poczucie własnej tożsamości. Jest coraz bardziej świadomy tego, że stanowi odrębną jednostkę. Znacznie śmielej niż dotychczas wyraża swoje emocje, wyraźnie podkreślając szczerą radość z czegoś bądź niezadowolenie. Umie powiedzieć stanowcze “nie” i bardzo chętnie używa tego wyrażenia sprzeciwu.

—Sprawdź: Co powinien umieć trzylatek?

Roczne dziecko zaczyna interesować się innymi maluchami, które spotyka podczas rodzinnych uroczystości, na placu zabaw, spacerze czy w sklepie. Obserwuje je, podejmuje pierwsze próby nawiązania kontaktu poprzez podzielenie się zabawką czy łopatką w piaskownicy. Nie rozumie jednak, że dana rzecz należy do kogoś, więc jeśli zabiera zabawkę innemu dziecku, i nie chce jej oddać, to pamiętaj, że to normalny etap rozwoju.

Maluch pod koniec 12. miesiąca życia doskonale demonstruje takie umiejętności jak bicie braw. Rozpoznaje i cieszy się na widok swojego odbicia w lustrze. Natomiast kiedy wpada w złość, gdy coś nie udaje mu się zrobić, okazuje to poprzez rzucanie zabawkami. Poznaje swoje rzeczy oraz ubranka. Naśladuje dźwięki wydawane przez zwierzęta oraz pojazdy. Żywo interesuje się kolorami i kształtami, porównując ze sobą i bawiąc się nimi.

Autorka

Teksty

Hej! Jestem Agnieszka i moją pasją jest wspieranie rozwoju dzieci. Pomagam rodzicom lepiej rozumieć potrzeby ich pociech i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wierzę, że z odrobiną wiedzy, cierpliwości i miłości, możemy stworzyć szczęśliwe dzieciństwo dla każdego malucha. Po więcej parentingowych tipów napisz na [email protected]